Spis treści
- Wstęp do integracji z Golem OEE SuperVisor.
- Informacje pobierane z Golem OEE do systemu dFLEX Gantt, a harmonogramowanie interaktywne.
- Informacje wysyłane do Golem OEE.
- Konfiguracja współpracy z Golem OEE.
- O systemie Golem OEE.
Ogień i woda - harmonogramowanie produkcji a realizacja produkcji
Aby harmonogram produkcji odzwierciedlał rzeczywistość powinien być na bieżąco (najlepiej on-line) zasilany informacjami o realizacji zleceń, czasie trwania przezbrojeń, planowanych i nieplanowanych postojach, odchyleniach w czasie jednostkowym danej operacji, itp.
Ogień + Woda = Para buch! Maszyny w ruch!
Dzięki ścisłej współpracy z producentem systemu Golem OEE, dFLEX Gantt jest jedynym rekomendowanym rozwiązaniem, które jako jedyne na rynku jest doskonale zintegrowane z systemem Golem OEE.
Ogólny schemat działania integracji dFLEX Gantt z Golem OEE SuperVisor
dFLEX Gantt został tak zaprojektowany, aby współpracować z Golem OEE całkowicie automatycznie i bez udziału użytkowników.
Za cały proces wymiany informacji pomiędzy systemami odpowiada dedykowana aplikacja dFLEX Sync, która jest uruchomiona na serwerze i działa bez przerwy w trybie 24/7.
Informacje wysyłane do Golem OEE
dFLEX Gantt zasila Golem OEE niezbędnymi informacjami, które pozwalają śledzić i monitorować postęp realizacji produkcji i wychwytywać wszelkie zmiany produkcji w toku.
Generowanie kolejki zleceń produkcyjnych
dFLEX Gantt wysyła zlecenia produkcyjne, które mają być realizowane. Zlecenia wysyłane są automatycznie na odpowiednią maszynę i pojawiają się w Golem OEE, jako zlecenia do realizacji, które nastepnie może wybierać operator/ustawiacz przy maszynie. Wszystkie informacje są już przygotowane i niczego nie trzeba przepisywać z wydruku harmonogramu produkcji.
Wysyłane są wszystkie zlecenia, które posiadają status „zatwierdzony”. Operację zatwierdzania zleceń wykonuje sie bezpośrednio z tablicy planistycznyej - interaktywnego diagramu Gantta.
W każdej chwili planista może dowolnie zmieniać statusy zleceń, a także zmieniać ich kolejność na osi czasu - wszystkie te zmiany są automatycznie wysyłane do Golema, a kolejność realizacji zleceń w Golemie jest ustala automatycznie wg chronologii.
Automatyczna synchronizacja bazy narzędzi w Golem OEE.
Każde zlecenie produkcyjne ma przypisaną maszynę (gniazdo) i narzędzie, w które powinno zostać uzbrojone, aby wyprodukować detal określony w zleceniu.
System Golem OEE posiada własną kartotekę (bibliotekę) narzędzi używanych w firmie. W kartotece tej jest zdefiniowany m.in. informacja o kodzie kreskowym przypisanym do narzędzia. Dlatego tez można ustawić weryfikację narzędzia kodem kreskowym, którą powinien wykonać ustawiacz. Cały proces ma zapobiegać ewentualnym błędnym przezbrojeniom.
dFLEX Gantt wspiera ten proces przez automatyczną aktualizację biblioteki narzędzi w Golem OEE, dzięki czemu informacjami o narzędziach można zarządzać globalnie z poziomu dFLEX Gantt – nie ma potrzeby wpisywania tych samych informacji wielokrotnie.
Informacje pobierane z Golem OEE do systemu dFLEX Gantt, harmonogramowanie interaktywne
dFLEX Gantt znakomicie integruje się z systemem monitorowania produkcji Golem OEE, przez co cały proces harmonogramowania produkcji jest aktualizowany on-line.
Nie musisz ręcznie korygować harmonogramu, dFLEX Gantt zrobi to automatycznie.
Monitorowanie produkcji w toku.
Aktualizacja planu produkcji on-line i harmonogramowanie interaktywne.
dFLEX Gantt automatycznie pobiera wszystkie zdarzenia i wartości pobrane z liczników systemu Golem OEE w trakcie realizacji produkcji oraz przelicza harmonogram produkcji; jeśli zajdzie taka potrzeba dFLEX Gantt koryguje harmonogram tak, aby przedstawiał faktyczne zdarzenia z produkcji.
Cały proces jest monitorowania produkcji w toku jest całkowicie automatyczny i nie wymaga udziału człowieka. Pod uwagę brane są następujące parametry:
- Aktualizacja w czasie rzeczywistym daty i czasu startu/zakończenia dla zlecenia/postoju/awarii.
- Monitorowanie zmiany stanu maszyn; automatyczne nanoszenie awarii/postoju na harmonogram, w tym dzielenie zlecenia produkcyjnego w przypadku wystąpienia awarii lub postoju nieplanowanego.
- Monitorowanie czasu trwania przezbrojenia/ustawiania maszyny.
- Monitorowanie czasu trwania mikro-przestojów i czasu nieoznaczonego.
- Wyliczanie aktualnego postępu realizacji zlecenia/postoju/awarii.
- Monitorowanie ilości wykonanych dobrych i braków.
- Wyliczanie rzeczywistego czasu jednostkowego dla operacji oraz aktualizacja planu produkcji o ten czas.
- Analiza założonego planu produkcji do rzeczywistego wykonania; alarmy przy odchyleniach czasów (Tj, Tp, Tz, itp.) technologicznych w porównaniu do czasów rzeczywistych.
Zmiana parametrów bieżącego zlecenia z poziomu Golema, a wpływ na harmonogram produkcji.
Integracja z systemem Golem jest dwukierunkowa i system dFLEX przechwytuje zmiany parametrów beżącego zlecenia produkcyjnego wykonane bezpośredno w systemie Golem.
Zmiany te zazwyczaj nanosi operator maszyny bezpośredno na hali produkcyjnej, a są to:
- Zmiana ilości aktywnych (sprawnych) gniazd narzędzia;
parametr ten ma istotny wpływ na wydajności pracy zespołu maszyna-narzędzie. - Zmiana ilości zamówionej;
ilość zamówiona ma pierwszorzędny wpływ na planowaną datę zakończenia zlecenia.
Aktualizacja harmonogramu on-line
Wszystkie powyższe parametry mają wpływ na czas trwania zadania i na ich podstawie następuje automatyczne przeliczenie harmonogramu w trybie on-line, w tym oblicznie daty planowanego zakończenia bieżącego zlecenia i wszystkich dat rozpoczęcia/zakończenia zleceń, które mają być realizowane po bieżącym.
Wizualizacja bieżącego stanu maszyn na planie produkcji
Pozwala na podgląd monitorowanych maszyn przez system Golem bezpośrednio z okna zarządzania harmonogramem produkcji. Wyświetla takie informacje jak:- Aktualny stan maszyny i data jego ostatniej zmiany.
- Aktualny dane zlecenia produkcyjnego, które jest realizowane na maszynie.
- Ostrzeżenia o stanach zlecenia (np. zbliżający się koniec realizacji, przekroczona ilość zrealizowana)
Konfiguracja współpracy z Golem OEE
Konfiguracja współpracy sprowadza się do zdefiniowania wszystkich stacji zbierających dane w Golem OEE i przypisania ich wraz z numerami nadzorców do poszczególnych maszyn w dFLEX Gantt.
O systemie Golem OEE SuperVisor
Golem OEE SuperVisor to system klasy MES (Manufacturing Execution System), czyli rozwiązanie pozwalające na analizę rzeczywistej pracy maszyn, rzeczywistej realizacji produkcji a pośrednio na analizę rzeczywistej pracy operatorów i służb utrzymania ruchu.
Więcej o sytemie Golem OEE SuperVisor można przeczytać na stronie producenta.